post

OD JADRANU OPĚT S POHÁREM

Polovina června pro naši hořovickou fotbalovou mládež vždy znamená, že je potřeba sbalit kufry a vycestovat k Jaderskému moři, kde se v malebném městě Umag, nacházející se na severu země, koná každoroční fotbalový turnaj Jadran Cup. Fotbalový klub SK Hořovice se tohoto turnaje zúčastnil již po několikáté, což bylo znát hned při „CHECK-Inu“ do turnaje, když člen organizačního týmu po zaslechnutí našeho jména protáhl rty a vřele nás přivítal. Ale nejdříve postupně od začátku.
Tento ročník Hořovice reprezentovala čtyři mládežnická mužstva a to dva týmy U15 (ročníky 2009 a mladší) a dva týmy složené z mladších dorostenců U17 (ročníky 2007 a mladší). Na naši cestu jsme opět využili služeb pana Petříka, který nám opět zajistil dopravu dvoupodlažním autokarem. V místě konání turnaje nás ve středu ráno (19.6.2024) přivítalo typické letní chorvatské počasí. Nejprve je nutné týmy zaregistrovat a převzít potřebné informace. Registrace probíhala i letošní rok v krásném tenisovém areálu Stella Maris v těsné blízkosti centr kurtu pojmenovaném po známém Goranu Ivaniševičovi. Fotbalový areál, kde turnaj probíhal, se nachází hned přes silnici a samozřejmě vše je v těsné blízkosti moře, což pozitivní dojmy jen umocňuje. Následuje odjezd do Kanegry, místa, kde se nachází naše ubytování. Jedná se o velký komplex chatek-bungalovů na pobřeží moře. Zde bylo naše zázemí pro odpočinek. Je to i místo pro kontakt i s ostatními týmy z různých zemí Evropy. Všichni mají zajištěnu v místě stravu formou polopenze a ze zde připravených švédských stolů si vybere snad každý. Součástí jídelny je i obrovská terasa, kde se všichni můžou kochat pohledem na moře.
Druhý den už následuje ostrý start turnaje. Naše kategorie U17 přijela na turnaj se dvěma týmy, v celkovém počtu 22 hráčů. Věděli jsme, že síly budeme muset nějak rozložit a proto jsme museli oboustranně doplňovat obě mužstva vzájemně z jednoho či druhého týmu.

kat. U17 skupina A kat. U17 skupina C

1. SK HOŘOVICE – 1 7b 1. ŠKF Sereď (SVK) 9b

2. Spg Edelserpentin (AUT) 6b 2. MŠK Pov. Bystrica – 2 (SVK) 9b

3. MŠK Pov. Bystrica – 1 (SVK)3b3. ASD Forza e Costanza 1905 (I)5b

4. Barbato Footbal Academy (I) 1b 4. SK HOŘOVICE – 2 4b

5. Villacortese (I) 1b

kat. U15 skupina B kat. U15 skupina D

1. FC Svratka Brno 9b 1. Tempo Praha White 9b

2. PFK Piešťany (SVK) 6b 2. FK Vysoká na Labem 7b

3. Fotbal Zákolany 3b 3. RDR Akademie 4b

4. SK HOŘOVICE – 2 0b 4. ŠKF Sereď (SVK) 4b

5. SK HOŘOVICE – 1 4b

Po základních skupinách čekala naše kluky vyřazovací část turnaje. V kategorii U17 šel náš Tým 1 z 1. místa, kde v „semifinále“ narazil na slovenské PFK Piešťany, které jsme dokázali porazit 3:2 a postoupili tak do finále celé kategorie, kde na náš čekal soupeř více než zdatný a to účastník nejvyšší polské soutěže, WKS Ślask Wroclaw (o finále v textu níže), polský mistr v kategoriích U15 a U17. Tým 2 šel ze své skupiny ze 4. pozice a v utkáních o konečné umístění nejprve porazil slovenský ŠK Vrakuňa Bratislava 3:2 a následně o celkové 13. místo také italský Barbato Footbal Academy v poměru 2:1.

V kategorii U15 v dalších bojích o umístění pokračoval pouze Tým 2, který nejprve narazil na italský Valceresio, se kterým prohrál 1:2 a následně o konečné umístění také prohrál s řeckým Orfeas Xanthi 0:1. Celkově tak Tým 1 skončil na 17. a Tým 2 na 16. místě. Nutno podotknout, že v tomto turnaji nakonec nebyla otevřena kategorie U14, se kterou jsme na turnaj jeli a proto se kluci prali min. s o rok staršími borci, za což zaslouží určitě pochvalu.

Finále kategorie U17, bylo vlastně i finále celého turnaje. Jednalo se o úplně poslední zápas, a proto se těšil také výborné divácké kulise. Naši kluci vstoupili do utkání s možná až velkým respektem, což na naší hře bylo znát a do konce prvního poločasu jsme obdrželi branku. I tak jsme ale stále věřili, že utkání můžeme zvrátit, neboť naše hra se postupem času obrátila na naše kopačky a najednou my drželi otěže utkání, Poláci se prakticky k ničemu nedostali. Ve druhém poločasu jsme udělali některé změny a dále tlačili soupeře k jeho bráně. A podařilo se. Ze skrumáže propadl míč k Víťovi Průšovi, který vyrovnal na 1:1. Obrovská exploze emocí, jak na hřišti, tak mezi diváky. Ještě zbývalo spoustu času a my si věřili. Dokázali jsme branku soupeře i dále ohrožovat, avšak bez gólové odměny a utkání v normální hrací době skončilo 1:1. Následovaly tedy pokutové kopy. V těch jsme neměli štěstí a dva z nich neproměnili a skončili tak druzí. Jak již bylo řečeno, fanoušci při finálovém utkání byli úžasní. Přidali se k nám totiž bratři ze slovenské Sereďě a Vrakuni a vytvořili se svými bubny a fanfárami opravdu neskutečnou atmosféru, kterou jsme na utkání Hořovic ještě nezažili. A i když jsme finále prohráli, na slavnostním vyhlášení, kde jsme převzali pohár za druhé místo, jsme ve vzájemné podpoře slovenských týmů pokračovali a vše završili společnou fotografií na pódiu. Nádherné okamžiky, při kterých si každý uvědomí, že už jen pro tyhle chvíle to všichni děláme. Krásná tečka za, pro nás, úspěšným turnajem. Hořovice zněly u Jadranu velmi hlasitě a kluci tam dělali dobré jméno našemu klubu i městu jako takovému.

Na závěr se sluší poděkovat také těm, kteří stáli za celým průběhem turnaje a organizací cesty. Z kategorii U17 to byli Jakub Krob, Milan Průša a Olda Dostál. V U15 pak Vladislav Cibulka, Josef Palek, Michal Dochtor a Pavel Bartoš. Poděkování patří ale také všem rodičům, kteří do místa cestovali a kluky podporovali a že jich nebylo málo a samozřejmě zejména na nich bylo to finanční břímě, které klukům umožnilo být tam. A jako již každý rok, i ten letošní nás přijeli podpořit členové výboru SK v čele s Tomášem Machem, Kájou Cajthamlem, Oldou Dostálem st. a Honzíkem Laubem. Všichni jsme si to užili a kluci na tento ročník vzpomínají jako na ten jednoznačně nejlepší.

A na úplný závěr musíme také poděkovat sponzorům a podporovatelům, bez jejichž podpory by bylo jen velmi těžké takovou cestu podniknout. Moc děkujeme za vaši podporu, i díky vám to bylo nezapomenutelné. Jedná se o tyto subjekty:

  • SK Hořovice, z.s.
  • MUBEA Žebrák
  • TURTO s.r.o. – Vít Hrdlička
  • IZOBAL TRADE s.r.o. – Martin Sojka
  • SPEL-ELEKTRO s.r.o. – Tomáš Křeček
  • AUTODOPRAVA Jiří Kubec
  • KALNEX CZ s.r.o.

za SK Hořovice

Milan Průša